Jaký je rozdíl mezi chytrým telefonem a mobilním telefonem?

Už jsme hovořili o tom, jak se tablet liší od smartphonu a jaký je rozdíl mezi iPhone a smartphonem.Dnes si povíme o rozdílech mezi telefonem a chytrým telefonem.

Nejprve je třeba definovat jednotlivé termíny.

 • Mobilní (mobilní) telefonje telefon, který je určen pro práci v celulárních sítích.
 • Smartphoneje mobilní telefon, který je doplněn funkčností mobilního počítače.

Cítíte rozdíl?Nyní se ponoříme do srovnání.

Jaký je rozdíl mezi telefonem a chytrým telefonem?

 • Prvním velkým rozdílem jsou rozměry.Pokud je telefon zpravidla malé zařízení, které se snadno vejde do ruky, pak je smartphone často dvakrát tak velký.Ale to má své vlastní plus - velkou velikost obrazovky.Pokud je tedy telefon spokojený s úhlopříčkou displeje 1,5 až 2 palce, může mít smartphone úhlopříčku displeje od 3,5 palce do 7 palců!Na takové obrazovce můžete samozřejmě sledovat filmy, hrát hry, číst elektronické knihy atd.V případě telefonu je to alespoň nepohodlné.
 • Chytré telefony nemají prakticky žádná fyzická tlačítka.Pokud vytočíme číslo na telefonu pomocí fyzických tlačítek, pak na smartphonu to provedeme dotykem dotykové obrazovky prsty.Počet fyzických tlačítek na pouzdru smartphonu málokdy přesahuje 2–3.
 • Smartphony jsou založeny na operačním systému.Nejvíceoblíbeným systémem je Android, na kterém je většina chytrých telefonů založena.Dalším populárním OS je iOS, který se používá v technice Apple.Operační systém podporuje mnoho různých funkcí, takže smartphone lze bezpečně nazvat skutečným počítačem - pouze kompaktní.
 • Operační systémy podporují neuvěřitelné množství aplikací - jejich počet je desítky a stovky milionů.Aplikace jsou velmi rozmanité: pro práci, pro čtení, pro sledování videa, pro příjemnou zábavu ... Obecně je výběr obrovský.Pěkným plusem je skutečnost, že tolik aplikací je zdarma.
 • Smartphone lze použít jako plnohodnotný navigátor.K tomu je potřeba získat aplikaci s mapami a zapnout GPS nebo GLONASS.Přesnost umístění zařízení je velmi vysoká, takže se karty používají k pohybu, a to i autem.
 • Mnoho chytrých telefonů již kamery dlouhodobě nahradilo.Pokud tedy jedete někam na dovolenou a neplánujete pořizovat profesionální záběry, bude spousta chytrých telefonů.Navíc se nyní v prodeji začaly objevovat přístroje, které natáčejí horší než poloprofesionální fotoaparáty.Totéž platí pro videozáznamy.Fotoaparát je samozřejmě také v telefonech, ale kvalita fotografií je často velmi průměrná.
 • Je velmi výhodné používat internet na smartphonu - není to překvapivé, pokud je obrazovka s takovou úhlopříčkou.Všechny akce se provádějí kliknutím naobrazovky.A některé weby mají mobilní nebo adaptivní verzi, která se přizpůsobuje velikosti obrazovky smartphonu - použití tohoto webu je velmi výhodné i jednou rukou.Nemůžete říct všechno o telefonu.
 • Pokud jde o provoz, je však vzhledem k jeho rozměrům snazší vyhodit smartphone.Kromě toho je při pádu pravděpodobnost zlomení obrazovky mnohem vyšší než u telefonu s malým displejem.
 • Náklady na chytré telefony jsou samozřejmě vyšší.Pokud ale dříve, než byl tento rozdíl obrovský, lze dnes koupit nejdražší smartphone za zhruba 2 000 rublů.V některých zemích jsou nabízeny chytré telefony, jejichž ceny nedosahují ani hranice tisíc rublů.Jedná se o jednoduchá zařízení, ale za 10 tisíc rublů si můžete zakoupit zařízení se středním rozpočtem.Vlajkové lodě jsou mnohem dražší a o tom, zda se vyplatí vyplatit za ně, rozhoduje kupující.Telefony stojí asi 500 rublů.

Co si vybrat: smartphone nebo telefon?

Pokud potřebujete zařízení výhradně pro volání, kupte si mobilní telefon.Pokud potřebujete mobilní počítač, se kterým budete používat sociální sítě, sledovat videa, hrát hry atd., Měla by být volba ve prospěch chytrého telefonu.